Masáže

Masáže……

    pohodička, klídek, odpočinek, relaxování, uvolnění…..prostě jen tak si lehnout a nechat někoho, aby se o nás staral, hladil nás, pečoval o naše tělo. To všechno bychom si měli odnést z relaxační masáže. Rozhodně by neměla bolet. Proč taky?  Největší odměna maséra je, když klient spokojeně  odfukuje. No řekněme si to upřímně, prostě usne.

     Z historických pramenů bylo zjištěno, že  určité počátky masáží sahají až k primitivním lidem. Ti věděli, že bolest zraněného nebo nemocného místa se zmírní nebo se úplně ztratí, když budeme místo třít. Dokonce že dojde k osvěžení nebo odstranění únavy. Zmínky o masážích bychom mohli najít v písemných pramenech Egypta,  Číny, Indie, Thajska……a můžeme pokračovat až k samému Řecku. Asi nemá smysl rozebírat podrobnou historii jednotlivých technik a poznatků v této oblasti.  Možná snad stojí za zmínku, že slovo „masáž“  se pravděpodobně odvozuje od  řeckého slova „massó“,  které znamená mačkat, hníst. Masáž se objevuje také ve francouzském slově „masser“, kmen slova „masáž“ je možno nalézt v hebrejském slově „mašeš“ nebo  v arabském „mas“ a dále pak v latinském „massa“, v sanskrtu „makch“, což znamená třít, mazat.

    V Čechách zavedl masérskou školu prof. Dr. Eduard Cmunt na něho pak navazovali další a další lékaři.  V současné době  je pak  mimo sportovní ch masáží i celá řada dalších – relaxačních , beauty nebo ozdravných metod a v neposlední řadě i alternativní  a přírodní medicína.

     Tak jakou masáž si vybrat?

      Na první pohled se to zdá velmi složité, to celé názvosloví, ale vlastně není. Sportovní masáž se zpravidla volí před vlastním výkonem – jako prevence zranění  nebo k zahřátí svalů a nebo po vlastním výkonu k rychlé regeneraci svalů. Relaxační  to jsou masáže odpočinkové, uvolňující. Beauty-jde o techniky zkrášlovací, no možná bych to nazvala i jinak. Techniky odstraňující viditelnou únavu a opotřebení organismu. Ozdravné – zpravidla jde o techniky, které navrací organizmu hybnost nebo odstraňují jiný zdravotní problém  a nakonec alternativní- tedy ty, které využívají zvláštní techniky- jako např. reflexní masáže.

   Lze na masáž  jít kdykoli?

   No byť je to technika úžasná a podporuje tělo téměř ve všech oblastech zejména posiluje  a regeneruje naše tělo a i duši, je dobrým doplňkem při fyzických aktivitách, stejně tak se používá při rekonvalescenci po různých nemocech, úrazech, operacích, tak  jsou i  nemoci  nebo fyzické stavy, kdy by masáž měla naprosto opačný účinek.  Obecně tedy  pokud je masáž vhodným prostředkem, pak mluvíme o indikaci masáže a pokud jí nelze použít  mluvíme o kontraindikaci masáže.  

Indikace masáže

 Rekonvalescence po těžkých chorobách

 Chronická onemocnění dýchacího systému

 Choroby pohybového aparátu

 Po některých úrazech a operacích

 Vadné držení těla

 Udržení a zlepšení kondice

 Odstranění svalové únavy a bolesti

 Uvolnění organismu – relaxace

 Detoxikace organismu

 U sportovců – nabuzení k výkonu

 Zlepšení – prokrvení – kůže

 

Kontraindikace masáže

 Infekční a zánětlivá onemocnění ( chřipka, nachlazení, angina)

 Onkologická onemocnění

 Akutní onemocnění ( např. astmatický záchvat)

 V těhotenství ( patří sem i kojící ženy)

 Při úplné vyčerpanosti

 Při intoxikaci ( drogy, opilost)

 Bezprostředně po těžkém jídle nebo požití léků

 

      U některých masáží   mluvíme o částečných kontraindikacích - to jsou případy, kdy lze masáž provést, ale masér by o těchto "onemocněních" klienta měl vědět a intenzitu masáže tomuto stavu přizpůsobit. Jde zejména  o  onemocnění cukrovkou, epilepsií, roztroušenou sklerózou  a problémy s tlakem.